KCK DAVASI İKİNCİ DİYARBAKIR MI? PDF Drucken E-Mail
Geschrieben von: Erkiner   
Mittwoch, den 10. November 2010 um 17:44 Uhr

Engin Erkiner: Birinci Diyarbakır, 12 Eylül darbesinden sonraki Diyarbakır Cezaevi’dir. Burada tutuklulara yapılanlara işkence denilemez, işkence sözcüğü hafif kalır. Yapılanlar ancak vahşet olarak adlandırılabilir.

Bu vahşet, cezaevi komutanı Esat Oktay Yıldıran’ın psikopatlığından kaynaklanan bir vahşet değildi. Cezaevinde ne yapılacağı saptanmış ve ardından da bu göreve uygun kişi olarak Yıldıran seçilmişti.

Weiterlesen...
 
SOLUN DA ARAŞTIRMA KOMİSYONUNA İHTİYACI VAR PDF Drucken E-Mail
Geschrieben von: Erkiner   
Samstag, den 30. Oktober 2010 um 19:24 Uhr

Engin ErkinerYakın geçmişte Abdullah Öcalan ve KCK tarafından önemli bir öneri yapıldı: Hakikatleri Araştırma Komisyonu kurulsun. Bu Komisyon’un amacı, öncelikle 1984 yılından beri süren savaş sırasında ölenlerin ölüm nedenlerinin araştırılmasıdır. Kim nasıl ölmüştür, kimin tarafından öldürülmüştür?

Bu Komisyon sayısı kesin olarak bilinemeyen ancak tahmin edilebilen binlerce faili meçhulün hiç olmazsa bir bölümünün aydınlığa çıkarılması açısından özellikle önemlidir.

Weiterlesen...
 
KÜRT, MÜSLÜMAN VE DEVRİMCİ (1) PDF Drucken E-Mail
Geschrieben von: Erkiner   
Samstag, den 23. Oktober 2010 um 22:37 Uhr

Engin Erkiner: Başlıkta Kürt yerine Türk, devrimci yerine de sol ya da sosyalist diyebilirsiniz, ama sorunun özü değişmez: bu ülkede yıllardan beri sola ve genel olarak özgürlük mücadelesine karşı kullanılan önemli bir silah olan İslam’a daha doğrusu İslam’ın devlet ve hükümetler tarafından dayatılan çeşidine karşı ne yapacağız?

Weiterlesen...
 
PKK, ANKARA VE SİLAHLI MÜCADELE PDF Drucken E-Mail
Geschrieben von: Erkiner   
Mittwoch, den 03. November 2010 um 22:15 Uhr

Engin Erkiner1978 yılında Ankara’da değişik üniversite ve yüksek okullarda okuyan bir grup devrimci tarafından kurulan PKK, 32 yılı geride bırakıyor. Ankara’nın örgütün kurucu kadrosu için taşıdığı önem ilgimi çekti.

Türkiye tarihinde Ankara, silahlı mücadele örgütlerinin kuruluşunda özel bir yere sahiptir.

Weiterlesen...
 
Kürt, Müslüman ve Devrimci (2) PDF Drucken E-Mail
Geschrieben von: Erkiner   
Mittwoch, den 27. Oktober 2010 um 20:15 Uhr

Engin Erkiner: Önceki yazıda İslam’ın büyük bir genelleme içerdiğini ve değişik İslamlar bulunduğunu belirtmiştim. Devlet İslamı bu değişik İslamlardan bir tanesidir. Öncelikle şunu belirtmek gerekir: Eskiden insan bilinçlendikçe, doğa olaylarını bilimsel olarak açıklayabildikçe, dinin etkisinin azalacağı ve giderek ortadan kalkacağına inanılırdı. Bilimsel ve teknik gelişme yüzyılı sayılan 20. yüzyılda gelişmenin böyle olmayacağı ortaya çıktı. Eskiden dini akidelerle açıklanan evren giderek artan oranda bilimsel olarak açıklandı, ama, değişik dinlerin buna az çok uygun bir gerileme içine girdikleri söylenemez.

Zuletzt aktualisiert am Donnerstag, den 28. Oktober 2010 um 10:51 Uhr
Weiterlesen...
 
KÜRTLERE KARŞI ARAP CEPHESİ PDF Drucken E-Mail
Geschrieben von: Erkiner   
Mittwoch, den 20. Oktober 2010 um 17:32 Uhr

Engin ErkinerBaşbakan Erdoğan’ın pek samimi geçen Suriye ziyaretinin ardından gerçek niyetler iyice açığa çıkmaya başladı: Ortadoğu’da Kürtlere karşı Arap cephesi oluşturulmaya çalışılıyor. Amaç hem PKK’nin hem de Irak’taki özerk Kürt bölgesi yönetiminin sıkıştırılmasıdır. Kürtlerin Irak yönetiminde ağırlık kazanmasının engellenmesidir.

Türkiye bu ittifakta eksen rolünü üstleniyor.

Weiterlesen...
 
«StartZurück11121314151617181920WeiterEnde»

Seite 11 von 24