BOYKOT BAŞARISIZ MI OLDU? PDF Drucken E-Mail
Geschrieben von: Erkiner   
Dienstag, den 14. September 2010 um 17:18 Uhr

Engin Erkiner: Referandum sonuçlarının ardından değişik değerlendirmeler yapılıyor. Bunlardan bir tanesi şöyledir:“12 Eylül Anayasa Referandumu’nda BDP’nin boykot çağrısı, Kürt nüfusun yoğun olarak yaşadığı illerde başarısız olmuştur. İstenilen sonuca ulaşılamamıştır. BDP, yaşadığı fiyaskoyu ters yönde açıklamalar yaparak örtmeye çalışmaktadır.”

Weiterlesen...
 
Politik psikoloji (2) PDF Drucken E-Mail
Geschrieben von: Erkiner   
Mittwoch, den 01. September 2010 um 18:14 Uhr

Engin Erkiner: Okur, birkaç gün önce Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanan ve “Öcalan ile kim görüştü?” sorusunu konu alan geniş haberi okumuştur. Habere göre, Öcalan ile MİT’in de aralarında bulunduğu değişik devlet kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinden temsilciler görüşüyorlar.

İlgili devlet kuruluşlarını ve MİT’i kolayca anlamak mümkün olmakla birlikte, “sivil toplum örgütlerinin temsilcileri”nin burada ne işi olduğunu anlamak o kadar kolay değil…

Weiterlesen...
 
SİVİL TOPLUM KURULUŞU, AMA HANGİSİ? PDF Drucken E-Mail
Geschrieben von: Erkiner   
Donnerstag, den 26. August 2010 um 20:02 Uhr

Engin ErkinerBir kavramın “suyunu çıkarmakta” bu ülkede yazılı olmayan bir anlaşma vardır dersek, abartma olmaz. Sadece az bilinen kavramlar için değil, dünyaca tanınmış kavramlar konusunda da durum farklı değildir. Normal olarak böyle bir kavramın başka ülkelerdeki anlamına uygun olarak kullanılması gerekir. Ama böyle yapılmaz ve kullananlar o kavrama istedikleri anlamı yüklerler. Sonuçta ortaya, aynı kavramdan herkesin başka bir şey anladığı bir kargaşa çıkar. Dayatmalar, fazla bağırınca haklı olduğunu zannetmeler ve tartışma düzeyinin iyice düşmesi böyle bir ortamın neredeyse kaçınılmaz sonucudur.

 

 

 

Weiterlesen...
 
Sarrazin ve melez kimlikler (1) PDF Drucken E-Mail
Geschrieben von: Erkiner   
Samstag, den 11. September 2010 um 21:22 Uhr

Engin Erkiner: Kısa süre öncesine kadar Almanya Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi olan Sarrazin’in aylardan beri bu ülkede bulunan Müslüman göçmenler hakkında söyledikleri ve konu hakkında yazdığı ve yok satan kitap –Almanya’da yayınlanan Türkçe gazeteler dışında- Türk medyasının dikkatini çekmedi. Bunun nedenini Referandum konusunda yoğunlaşmaya bağlamak da mümkündür. Bu nedenle Sarrazin adını belki de hiç duymamış okura, önce neler olup bittiği hakkında bilgi vermek gerekir.

Weiterlesen...
 
POLİTİK PSİKOLOJİ (1) PDF Drucken E-Mail
Geschrieben von: Erkiner   
Samstag, den 28. August 2010 um 16:27 Uhr

Engin Erkiner: İki gün önce Vamik Volkan’ın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştüğü haberi yayınlandı. Volkan, içinde eski bir MİT mensubunun da bulunduğu bir heyetle birlikte Cumhurbaşkanı ile görüşmüş. Görüşme hakkında açıklama yapılmamış olmakla birlikte, ne görüşüldüğünü tahmin etmek zor değil…

Weiterlesen...
 
SAVAŞ ÖZELLEŞİRKEN... PDF Drucken E-Mail
Geschrieben von: Erkiner   
Sonntag, den 22. August 2010 um 16:28 Uhr

Engin Erkiner: ABD’nin her önemli savaşı, savaşla ilgili olarak yeni yönelimlerin de hayata geçirilmesini içerir. ABD için savaş, halklar ve ülkeler üzerinde deney alanıdır. Yeni silahların yanı sıra yeni savaş tarzları ve örgütlenme biçimleri de pratik içinde denenir. Buradan elde edilen deneyler sonraki savaşlarda uygulanır. 

Weiterlesen...
 
«StartZurück11121314151617181920WeiterEnde»

Seite 13 von 24